Biznes

Praca zdalna

Jeszcze do niedawna praca zdalna w Polsce stanowiła formę dodatkowego zajęcia, dzięki któremu można było pozyskać dodatkowe środki. Zwykle korzystali z niej studenci, uczniowie i osoby zatrudnione w niepełnym wymiarze czasu pracy. Dziś to jedna z coraz popularniejszych form pozyskiwania specjalistów w branży IT i mediów.

Pracy zdalnej nie należy mylić z chałupnictwem. Na próżno szukać tutaj ofert składania długopisów czy innych, domowych prac wykonywanych na zlecenie mniej lub bardziej poważanych firm. Przeglądając liczne ogłoszenia można zauważyć, że coraz więcej przedsiębiorców i firm o zasięgu międzynarodowym, decyduje się na angażowanie dodatkowych osób poprzez nawiązanie współpracy zdalnej. To duże udogodnienie, ponieważ umożliwia ono pracę dla firm położonych w dużych miastach, bez konieczności opuszczania własnego domu.

Do najważniejszych zalet pracy zdalnej należy przede wszystkim większa swoboda w działaniu i elastyczny grafik. Jeżeli zleceniodawca nie zażyczy sobie inaczej, to my sami decydujemy o tym w jakich godzinach wykonujemy powierzone nam zadania. Należy jednak pamiętać o tym, że to co dla jednych będzie zaletą, dla innych będzie sporym utrudnieniem. Okazuje się bowiem, że nie wszyscy potrafią oddać się w pełni pracy, gdy mogą zostać w domu i tylko klimat „biurowy” działa na nich mobilizująco. W przypadku pracy zdalnej niezwykle trudno uzyskać umowę o pracę, a znaczna część projektów realizowana jest w oparciu o umowy cywilno-prawne. To spora wada, jednak dla osób z branży IT i reklamy, nie stanowi większego problemu.

Młode pokolenie Polaków uznawane jest za niezwykle kreatywne, ambitne i przebojowe. Osoby z tzw. pokolenia Y (urodzonych po 1982 roku), którzy dorastali w świecie rozwijającej się technologii, bardziej od stałej pracy cenią sobie możliwość rozwoju i realizowania własnych pasji. To właśnie oni zdecydowanie chętniej podejmują ryzyko pracy na własny rachunek niż ich rodzice. Być może to słaba sytuacja na rynku pracy jest dla nich tak motywująca, a może to jedynie chęć wyrwania się spod nacisku osób trzecich?

Przeprowadzki Warszawa