Ciekawostki

Nadmiar dwutlenku węgla w organizmie

Istnieje kilka różnych sposobów, w jakie dwutlenek węgla może gromadzić się w organizmie. Hiperkapnia jest jednym z nich i jest spowodowana przez zwiększony poziom CO2 w krwiobiegu. Objawy obejmują dezorientację, ból głowy, duszności, a nawet arytmię serca.Zatrucie CO jest kolejnym. Może być ono spowodowane przez narażenie na wysoki poziom CO w powietrzu, żywności i wodzie lub przez oddychanie zanieczyszczonym gazem, takim jak propan, butan, gaz ziemny (metan), etanol lub dym papierosowy. Objawy to bóle i zawroty głowy, wymioty, a w przypadku nie podjęcia szybkiej terapii może dojść nawet do śmierci!

Dwutlenek węgla występuje naturalnie w środowisku

Dwutlenek węgla występuje naturalnie w środowisku, ponieważ jest produktem oddychania człowieka – tylko przy normalnej aktywności metabolicznej wydychamy około jednej trzeciej litra na godzinę. Jeżeli jest Pan sportowcem, który przez dłuższy czas intensywnie oddycha, to liczba ta wzrasta, co prowadzi do zwiększonego wydalania dwutlenku węgla do atmosfery… i potencjalnie również do wyższego poziomu w Pana organizmie z powodu zwiększonego tempa oddychania, które zwiększa sekwestrację COw krwiobiegu.

Nierzadko ludzie wydychają więcej niż litr dwutlenku węgla na godzinę, a przy niektórych schorzeniach, takich jak astma czy rozedma płuc, może się to nasilać. Może się również okazać, że w gorące dni produkują Państwo więcej CO, ponieważ organizm musi pracować ciężej, aby się ochłodzić. Ponadto niektóre leki, jak np. acetaminofen (Tylenol) pozbawiają nasze czerwone krwinki tlenu; bez wystarczającej ilości cząsteczek przenoszących O w komórkach, zaczynamy zużywać dostępny CO … co prowadzi nas z powrotem do hiperkapnii!

Istnieje wiele sposobów, w jaki nadmiar dwutlenku węgla może gromadzić się w organizmie: Hiperkapnia (nadmierna ilość zw krwiobiegu), zatrucie CO (narażenie na wysoki poziom dwutlenku węgla w powietrzu, żywności i wodzie lub oddychanie zanieczyszczonym gazem, takim jak propan, butan, gaz ziemny (metan) etanol lub dym papierosowy).

Konsekwencje są zazwyczaj poważniejsze niż tylko ból głowy!

W wielu przypadkach najprostszym sposobem na zmniejszenie poziomu CO2 jest otwarcie okien, ponieważ większość domów jest dobrze wentylowana i wpuści świeże powietrze. W przypadku braku okna, może użyć wentylatora elektrycznego lub wentylatora biurkowego, aby zwiększyć cyrkulację. Innym rozwiązaniem może być otworzenie pudełka z sodą oczyszczoną i pozostawienie jej w pokoju na około godzinę – to powinno pomóc obniżyć poziom CO2 aż do 24 godzin!

Pochłaniacz dwutlenku węgla

W medycynie stosowane jest zwykle Amsorb Plus Cartridge.

Granulki sody oczyszczonej mogą być stosowane do absorpcji dwutlenku węgla. Są one rodzajem środka osuszającego, który pochłania wilgoć z powietrza, przekształcając je w suchszą i bardziej przyjazną do oddychania atmosferę.

Pochłaniacze dwutlenku węgla są najczęściej stosowane do usuwania nadmiaru CO2 w słabo wentylowanych pomieszczeniach, takich jak szafa, szafka lub pokój. Ich działanie polega na przekształceniu CO2 (gazu) w stałe granulki sody oczyszczonej. Można zaobserwować, jak granulki wchłaniają CO2, gdy pomieszczenie staje się mniej wilgotne. Gdy zostanie osiągnięte i utrzymane normalne stężenie CO2, granulka przestanie pochłaniać CO2 i powróci do swojej pierwotnej wielkości!