Biznes

Kto może profesjonalnie tresować zwierzaki?

Często młodzi ludzie kompletnie nie mają pomysłu na siebie i swoją przyszłość. Większość z nich nawet nie do końca wie, w czym się czuje najlepiej i co chce robić na co dzień. Dlatego też, jeżeli jest się ogromnym fanem psów, warto zastanowić się nad zostaniem behawiorystą dla zwierząt. Czym się zajmuje taka osoba i na jakie zarobki można liczyć w tym zawodzie? Odpowiedź poniżej.

Tresura psów jest obecnie na czasie

Już od dawna można było usłyszeć o szkołach treserskich, w których to profesjonalne osoby mające doświadczenie z różnymi psami uczą czworonogów zasad oraz odpowiedniego zachowania. Tresura psów, oprócz podstawowych rzeczy, takich jak choćby: nauczenie psa załatwiania swoich potrzeb na zewnątrz, słuchania swojego opiekuna na spacerach, czy prawidłowej relacji pomiędzy pupilem a innymi domownikami (np.: dziećmi), obejmuje również fachowe przygotowanie do różnych zawodów i konkursów. Z tej opcji bardzo często korzystają osoby posiadające psy rasowe. Wielu z nich, gdy słyszy, iż rodzice takiego szczeniaka osiągali sukcesy na różnych wybiegach, również chce, by ich pupile spróbowały swoich sił w różnych konkursach. Wiele z nich wymaga jednak odpowiedniego przygotowania, dlatego też dobry treser w tym przypadku może okazać się niezastąpiony.

Wiedza i doświadczenie

Niektórzy zadadzą sobie w tym momencie pytanie: jak zacząć pracować jako behawiorysta? W Polsce, szczególnie w dużych miastach, można spotkać sporo behawiorystów – samouków. Dzięki fachowej literaturze poznali oni różne rasy psów, dowiedzieli się, jakie rasy charakteryzują się konkretnymi cechami, nauczyli się pracować z tzw. „trudnymi psami”, które są po ciężkich przejściach życiowych. Empatia, odpowiednie przygotowanie, wiedza i doświadczenie z czworonogami procentuje tym, iż w bardzo krótkim czasie taka osoba zdobędzie wielu klientów. Coraz więcej bowiem osób, które posiadają zwierzaki, chce, by były one szczęśliwe, dobrze wychowane i by można było z nimi stworzyć dobre relacje.

Ile zarabia behawiorysta?

Trzeba przyznać, iż behawiorysta dla zwierząt potrafi w krótkim czasie dość dobrze zarobić. Koszt takiej wizyty waha się bowiem od około 100 zł do nawet 250 zł (w zależności od miasta). Wiele osób zgłasza się do behawiorystów tylko na poradę, by omówić dany problem. Są jednak osoby, które podejmują z nim dłuższą współpracę, która polega na tym, iż taka osoba systematycznie odwiedza dom, w którym na stałe mieszka pies i szkoli go pod okiem opiekuna. Ma to na celu pokazanie właścicielowi psa, jak odpowiednio wychować swojego pupila, jak nauczyć go konkretnych rzeczy oraz jak zbudować z nim odpowiednią relację. W przypadku psów, które są obciążone pewnymi złymi doświadczeniami (np. tych wziętych ze schroniska), taka praca wymaga dość sporo czasu i zaangażowania. Zdarzają się bowiem psy strachliwe, nieufne, które boją się ludzi, boją się określonych przedmiotów, nie potrafią nauczyć się pewnych reguł, które panują w ich nowym domu. Wówczas w takim domu behawiorysta musi pojawiać się systematycznie.